لیزر لند
لیزر لند
رینوپلاستی

جراحی بینی , عمل بینی , جراحی زیبایی بینی | رینوپلاستی

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

رینوپلاستی    ,    عمل بینی    ,     مزایای جراحی بینی    ,    عوارض جراحی بینی   ,   هزینه جراحی بینی     ,   سوالات عمل بینی

جراحی بینی , رینوپلاستی , جراحی زیبایی بینی , عمل بینی , عمل زیبا سازی بینی , زیبایی بینی , عمل زیبایی بینی , هزینه جراحی بینی , روشهای عمل بینی , متخصص جراحی زیبایی بینی : ما انسان ها ذاتا طرفدار زیبایی هستیم . زیبایی تاثیر مستقیمی در اعتماد به نفس فرد دارد . در این میان داشتن چهره ای جذاب و زیبا باعث حضور با اعتماد فر در اجتماع می شود . بینی به عنوان یکی از اجزای اصلی زیبایی در چهره به شمار می رود . برخی افراد از داشتن بینی بزرگ و استخوانی و نافرم نگران هستند . و خواهان داشتن بینی زیبا هستند .

جراحی بینی


برای حل این مشکل ازگذشته تا امروزه افراد از عمل بینی یا رینوپلاستی استفاده کرده اند . رینوپلاستی یا همان عمل جراحی زیبایی بینی امروزه بسیار رایج شده است . در طی این عمل جراحی غضروف بینی تغییر حالت داده شده و بینی کوچک تر می شود . در حالت کلی خدف از جراحی رینوپلاستی زیبا شدن ظاهر بینی و هماهنگی با دیگر اجزای صورت می باشد .

جراحی بینی یا همان رینوپلاستی یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی برای تناسب بینی با چهره و زیبایی است . شما می توانید برای اناج جراحی بینی به یک کلینیک معتبر مراجعه کنید . متخصصین و جراحان در کلینیک اطلاعات کافی در مورد عمل جراحی زیبایی بینی را در اختیار شما قرار می دهند ، و شما با آگاهی می توانید نسبت به این عمل جراحی اقدام کنید . و همچنین مدل مناسب برای چهره ی شما را به شما پیشنهاد می دهند .

نتیجه ی حاصل از عمل جراحی زیبایی بینی به جراح و متخصص بسیار وابسته است . توصیه ی ما به شما این است که برای عمل جراحی بینی حتما به یک متخصص و جراح حاذق مراجعه کنید .

عمل جراحی بینی با زیباتر شدن و متناسب شدن بینی با چهره منجر به زیبایی و افزایش اعتماد به نفس فرد می شود . این عمل یک عمل جراحی زیبایی ساده است که با سرعت بیشتر قابل انجام می باشد .

عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

عمل جراحی بینی به عنوان یکی از عمل های جراحی زیبایی ، با هدف زیبایی انجام می شود . با انجام عمل جراحی زیبایی بینی و تغییر حالت غضروف و استخوان ها ، بافت های اضافه به منظور زیبایی ظاهری بینی برداشته می شود . در طی عمل جراحی بینی با تغییر حالت استخوان های زیرین ، پوست شکل تازه ای به خود می گید و باعث زیبایی بینی می شود .

عمل زیبایی بینی با ایجاد تغییر در شکل بینی باعث کوچک شدن بینی ، باریک شدن آن و تغییر زاویه آن می شود و همچنین مشکلات مربوط به برآمدگی و دیگر مشکلات بینی را برطرف می کند .

کدام یک از مشکلات بینی می توانند با جراحی زیبایی بینی اصلاح گردند؟

عمل جراحی زیبایی بینی به منظور حل و اصلاح مشکلات زیر انجام می شود .

 • شکستگی بینی
 • انحراف بینی
 • قوز بینی
 • گرفتگی بینی
 • پولیپ بینی
 • کاهش اندازه بینی
 • اختلالات تنفسی بینی
 • آسیب دیدگی های بینی
 • نقص های مادر زادی بینی که می تواند با کارکرد بینی تاثیر پذیر باشد
 • و …

چه کسانی کاندید مناسبی برای عمل جراحی زیبایی بینی هستند

امروزه عمل جراحی زیبایی بین افراد بسیار رایج شده است ، ولی در حالت کلی افراد متقاضی برای عمل جراحی زیبایی بینی بایستی شرایط زیر را دارا باشند :

 • فرد متقاضی عمل جراحی زیبایی بینی بایستی در صحت و سلامت کامل باشد و هیچ گونه مشکل فیزیکی نداشته باشد .
 • فرد متقاضی عمل جراحی زیبایی بینی بایستی انتظار معقولی از نتیجه ی عمل جراحی زیبایی بینی داشته باشد .
 • فرد متقاضی عمل جراحی زیبایی بینی بایستی 18 سال تمام داشته باشد و رشد وی تکمیل شده باشد .

مزایای جراحی بینی یا رینوپلاستی ؟

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی دارای یکسری مزایایی است ، از مزایای جراحی زیبایی بینی افزایش اعتماد به نفس می ، زیرا فرد به شکل دلخواه ی از بینی رسیده و و با تغییر شکل چهره اعتماد به نفس وی افزایش می یابد و فرد خوشحال تر و راضی تر خواهد بود . با عمل جراحی زیبایی بینی اعتماد به نفستان بیشتر شده و دید بهتر و مثبت تری خواهید داشت .

مشاوره برای عمل رینوپلاستی ( جراحی بینی )

توصیه ی ما به شما این است که حتما قبل از اقدام به عمل جراحی زیبایی بینی ، جلسه ی مشاوره ای را داشته باشید ، در طی جلسه ی مشاوره پزشک و جراح مربوطه به هرگونه سوال شما در مورد جراحی زیبایی بینی پاسخ داده و اطلاعات جامع و کافی در اختیار شما قرار می دهد . جراح اطلاعاتی در مورد سایز کلی ، عرض و یا ناحیه کالوملای در اختیار شما قرار می دهد .

در مرحله ی بعدی پزشک بینی شما را از قسمت بیرونی و جلو و طرفین و با زاویه 45 درجه معاینه می کند . پزشک بایستی در طی معاینه ی داخلی به تغییر شکل تیغه بینی و انحراف ، دریچه های بینی ، توربینات و دریچه های خارجی بینی توجه ویژه ای داشته باشد . بعد از انجام معاینات پزشک در مورد روش جراحی با شما مشورت کرده و اطلاعات کافی در اختیار شما قرار می دهد .

روش‌های عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی

عمل جراحی بسته بینی

در عمل جراحی بسته بینی جراح با استفاده از یک ابزار برای دسترسی به غضروف بینی و استخوان ها شکافی در بینی ایجاد می کند . جراح با ایجاد شکاف و جدا کردن پوست از ساختار بینی ، استخوان و غضروف آن را برمی دارد . و با برداشتن استوان و غضروف بینی را به شکل مطلوب در می آورد . سپس بافت بینی بر روی ساختار جدید قرار گفته و شکاف درونی را می بندد و عمل جراحی را به اتمام می رساند .

جراحی بینی بسته

عمل جراحی باز بینی

در عمل جراحی باز بینی جراح برای دسترسی به غضرو و استخوان های بینی روی بینی شکافی ایجاد می کند ، با این کار نوستریل ها یا سوراخ های بینی از هم جدا می شوند و جراح کار خود را انجام می دهد . این روش نسبت به روش عمل جراحی بسته بینی پیچیده تر است و در مواقعی که بینی نیازمند تغییرات اساسی است آ از این روش استفاده می شود .

جراحی بینی باز

در هر دو روش عمل جراحی باز و بسته بینی ، با بازسازی بینی به حالت دلخواه در می آید . و سپس در مرحله ی بعدی با استفاده از مواد ابری و اسفنجی مسیر عبور هوا قرار داده می شود . برای بهبودی بهتر بینی و حفظ شکل جدید بینی از از ایسپلیت های خارجی روی بینی استفاده می شود .

مراقبت‌های پس از درمان ( پس از رینوپلاستی )

مانند هز عمل جراحی دیگر عمل جراحی زیبایی بینی نیز خالی از عوارض نیست ، بایستی بعد از انجام عمل جراحی زیبایی بینی برای کسب نتیجه ی رضایت بخش باید یکسری مراقبت هایی انجام شود . امکان تورم صورت بعد از انجام عمل وجود دارد . برای مراقبت فرد بایستی در رختخواب استراحت کرده و به مدت یک روز سر خود بالا نگه دارد . درد کردن سر در طی این عمل جراحی طبیعی است . جراح برای کاهش درد یکسری داروهایی را به بیمار تجویز می کند . کبودی و تورم دور چشم تا چند روز نرمال است و خود به خود برطرف می شود .

بسته به گستردگی عمل جراحی ، گرفتگی عضلات و خونریزی های جزئی وجود دارد . در اکثر موارد فرد می تواند بعد از دو روز از جای خود بلند شده و بعد از گذشت یک هفته به کار خود بر گردد . ااز انجام فعالیت های ورزشی به مدت 2 الی 3 هفته خوددرای کنید .

جراح بعد از انجام عمل جراحی یکسری مراقبت هایی را به بیمار توصیه می کند . بیمار بایستی برای کسب نتیجه ی مطلوب این دستورالعمل ها و مراقبت ها را رعایت کند . از جمله ی این ها می توان به رعایت موارد بهداشتی ، نطافتی و انجام ویزیت های پی درپی می باشد . در هفته ی اول توصیه بر این است که برای جلوگیری تز آسیب رسیدن به بینی و ترمیم بهتر بینی ، بیمار نباید از طریق بینی نفس بکشد . پانسمان های جراحی بایستی به صورت خشک نگه داری شود تا بعد از طی 1 الی دو هفته بخیه ها و پانسمان و اسپلینت برداشته شود . بیمار بایستی انتظار معقولی از نتیجه ی عمل داشته باشد ، و به این نکته توجه کند که نتیجه ی نهایی عمل بعد از گذشت یک سال مشخص می شود . بعد از انجام عمل جراحی بینی ، نوک بینی به مدت چند ماه متورم خواهد بود .

عوارض بعد از عمل جراحی بینی

مثل هر عمل جراحی دیگر عمل جراحی بینی نیز خالی از عوارض نمی باشد . و یکسری خطرات احتمالی در پی آن وجود دارد ، نکته ای که وجود دارد این است که فرد بایستی آگاهی کامل در این زمینه داشته باشد و سپس نسبت به عمل جراحی بینی اقدام کند . برخی از عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی بینی عبارتند از :

 • ایجاد سوراخ در سپتوم (ایجاد سوراخ در دیواره داخلی بینی)
 • عفونت
 • اپیستاکسی (خونریزی از دماغ) – نیاز به جراحی ثانویه بینی
 • عوارض بیهوشی
 • عدم تقارن ( ممکن است شکل دو طرف بینی با یکدیگر متفاوت باشد )
 • برداشتن مقدار کم بافت ها
 • انسداد و احتقان بینی
 • ظاهر و نتایج نامطلوب ( برداشته شدن بیش از اندازه بافت ها )

عمل جراحی ثانویه بینی

در برخی موارد ممکن است ، بیمار از نتیجه ی عمل جراحی راضی نباشد و در این شرایط ممکن است دوباره عمل جراحی بینی را انجام دهد . عمل جراحی ثانویه بینی به منظور کسب نتیجه ی دلخواه انجام می شود . در مواردی هم که بینی به جراحت و آسیب دیدگی دچار شده باشد ، باز هم عمل جراحی ثانویه بینی انجام می شود . عمل جراحی ثانویه بینی در مقایسه با عمل جراحی اولیه بینی مشکل تر و سخت تر است .

هزینه جراحی بینی

هزینه ی انجام جراحی بینی متفاوت است و این هزینه به عوامل مختلفی بستیگی دارد ، این موارد عبارتند از :

 • آزمایش های طبی
 • هزینه های امکانات بیمارستانی یا اتاق عمل
 • داروهای تجویز شده
 • پوشش های بعد از جراحی زیبایی بینی
 • هزینه های بیهوشی
 • دستمزد جراح

پرسش های متداول جراحی بینی و پاسخ آنها

عمل بینی


چگونه بهترین جراح بینی را پیدا کنیم ؟

یکی از موارد بسیار حائز اهمیت در کسب نتیجه ی رضایت بخش از نتیجه ی عمل جراحی بینی ، مراجعه به یک متخصص و جراح زیبایی حاذق و با تجربه است. متخصص بایستی فعالیت زیادی در این زمینه داشته باشد و تجربه ای فوق العاده داشته باشد . اینکه جراح متخصص از کجا مدرک و تخصص خود را گرفته ، چندان مهم نیست ، مهم نتیجه ی کار او بر روی افراد مختلف است . داشتن تخصص و تجربه مهم ترین شاخص برای هر متخصص جراح می باشد .

عمل جراحی بینی بایستی به دقت و به خوبی انجام شود ، چرا که بینی یکی از اعضای مهم بدن است ، و کار تامین هوا و اکسیژن بر عهده ی بینی است . ایجاد هرگونه آسیب به بینی موجب اختلالات جبران ناپذیر خواهد شد . شما می توانید با مراجعه به یک جراح بینی خوب ، نتیجه ی بسیار مطلوبی از عمل جراحی بینی کسب کنید .

بهترین سن برای عمل زیبایی بینی ، چه سنی است ؟

برای اینکه فرد بتواند عمل بینی ( جراحی زیبایی بینی ) را انجام دهد ، بایستی استخوان بندی وی رشد کامل را داشته باشد . تکمیل فرآیند رشد استخوان در دختران در سن 15 و در پسران سن 17 به بالا می باشد و عمل جراحی بینی بایستی از این سن به بعد انجام شود . عمل جراحی بینی در بین افراد مبتلا به افتادگی بینی عمل تنفس را راحت تر کرده و سن وی را جوان تر نشان خواهد داد

چه فصلی برای جراحی بینی مناسب است ؟

هر فصلی برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی مناسب است و سرما و گرما تاثیری ری نتیجه ی عمل رینوپلاستی نخواهد داشت .

منظور از بینی گوشتی چه نوع بینی است ؟

به بینی با پوست ضخیم و با اسکلت غضرفی ضعیف بینی گوشتی گفته می شود . معمولا بینی افرادی که غدد چربی ساز در ناحیه ی بینی ، به طور زیادی چربی ترشح کند ، دارای بینی گوشتی هستند . بینی این افراد بزرگ و چربی بوده و به عمل جراحی بینی در این افراد نیاز است . در این افراد غضروف بینی تقویت شده و به شکل دلخواه درمی آید . برای اینکه بینی گوشتی به بهترین نحو عمل شود ، و شکل مناسبی داشته باشد ، بایستی به یک متخصص و جراح با تجربه مراجعه کرد .

بزرگی نوک بینی بیانگر این است که بینی از نوع گوشتی است؟

بزرگی نوک بینی دلیل بر گوشتی بودن نوع بینی نیست . در اکثر موارد این مورد به غضروف نوک بینی وابسته است . و متخصص و جراح نوک بینی می تواند این مشکل را برطرف کند . هر جراح برای عمل جراحی بینی تکنیک های خاص خودش را دارد و برای عمل جراحی بینی بر حسب شرایط و چهره ی فرد بهترین تکنیک را به کار خواهد برد .

آبیا می توان همزمان با عمل رینوپلاستی اصلاح انحراف سپتوم و گرفتگی بینی را انجام داد؟

رینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی به عنوان یکی از جراحی های زیبایی بسیار رایج در بین دنیا است . بله می توان عمل رینوپلاستی را همزمان با اصلاح انحراف سپتوم و گرفتگی بینی انجام داد .

عمل جراحی بینی فقط با بیهوشی عمومی قابل انجام است یا این عمل را می توان با بی حسی موضعی نیز انجام داد ؟

متخصص جراحی بینی بر حسب شرایط عمل رینوپلاستی را با بیهوشی عمومی و یا با بی حسی موضعی انجام می دهد . روش انجام کار بر عهده ی متخصص است . ولی گاهی اوقات اصرار بیمار هم در نتیجه ی کار تاثیر خواهد گذاشت . ولی در حالت کلی تشخیص بر عهده ی جراح و متخصص است که بیهوشی برای این بیمار مناسب است یا بی حسی .

عمل رینوپلاستی بهتر است در بیمارستان انجام شود یا در مراکز جراحی و کلینیک های زیبایی ؟

امروزه هم در بیمارستان ها و هم در کلینیک های زیبایی تجهیزات و امکانات کافی برای انجام عمل رینوپلاستی در اختیار است . و چیزی که در عمل رینوپلاستی مهم است ، تجربه و تخصص جراح و متخصص زیبایی رینوپلاستی است .

بعد از رینوپلاستی چه مدت زمان برای بستری نیاز است ؟

این مورد هم بر اساس تشخیص جراج رینوپلاسیتی است . در اکثر موارد همان روز بعد از انجام عمل بیمار مرخص می شود ، ولی در برخی موارد به نا به تشخیص جراح بیمار روز بعد مرخص می شود .

میزان کبودی اطراف بینی چقدر است و چه مدت زمانی برای بهبود آن نیاز است ؟

به دلیل حساسیت صورت ، کبودی اطراف بینی بعد از عمل رینوپلاستی طبیعی می باشد . اما امروزه به دلیل وجود انواع تکنیک های جراحی و دارویی میزان این کبودی کمتر است . کبودی اطراف بینی مشکل خاصی ایجاد نمی کند و بعد از گذشت 12 روز برطرف خواهد شد .

درد ناشی از عمل زیبایی بینی به چه میزان است ؟

درد ناشی از عمل زیبایی بینی خفیف و کم بوده و به گونه ای است که می توان گفت دردی ندارد . و می توان با استامینوفن این درد را بهبود داد .

مدت زمان استراحت مورد بعد از جراحی بینی چقدر است ؟

مدت استراحت بعد از انجام جراحی بینی بر حسب شرایط بیمار متفاوت بوده و این موضوع با تشخیص پزشک می باشد . این مدت زمان بین 3 تا 10 روز در بین افراد مختلف ، متغیر است .

چه زمانی اسپلینت از روی بینی برداشته می شود ( بعد از عمل بینی ) ؟

به طور معمول در پی 5 الی 10 روز اسپلینت از روی بینی برداشته می شود . ولی اکثر متخصصین و جراحان در طول یک هفته آن را برمی دارند .

آیا از تاکپون داخل بینی برای همه بیماران استفاده می شود ؟

همیشه به استفاده از تامپون نیاز نیست و در اکثر موارد جراح به جای تامپون از صفحات سیلیکونی استفاده می کند . مزیتی که این روش دارد این است که مسیر بینی باز بوده و بیمار از همان ابتدا می تواند تنفس آزاد داشته باشد . مزیت دیگر استفاده از صفحات سیلیکونی ثابت ماندن سپتوم در حالت اصلاح است . در چنین حالاتی احتمال برگشت سپتوم به وضعیت منحرف قبل بسیار کم است .

مدت زمان رهایی از چسب بینی چقدر است ؟

زمان خاصی برای برداشتن چسب از روی بینی قابل تعیین نیست . و این موضوع نیز به تشخیص جراح بستگی دارد . در افراد با پوست ضخیم مدت زمان نگهداری چسب طولانی است . این مدت بین 4 تا 6 هفته متغیر می باشد . در طی این مدت چسب در هر هفته یک الی دو بار تعویض می شود . این باور که استفاده از چسب به مدت طولانی باعث بهبود در نتیجه خواهد شد ، کاملا اشتباه است .

آیا مصرف آناناس بعد از رینوپلاستی میزان تورم را کاهش می دهد ؟

برای رفع تورم ناشی از انجام عمل رینوپلاستی مصرف آناناس تازه بسیار موثر است . آناناس با داشتن ماده ای به نام بروملین میزان تورم را کاهش می دهد .

اگر رینوپلاستی به صورت صحیح انجام نشود چه عوارضی به دنبال خواهد داشت ؟

مثل هر عمل جراحی زیبایی عمل جراحی بینی نیز خالی از عارضه نیست. اما چیزی که اهمیت دارد ، دقت و تجربه جراح می باشد . جراح باتجربه و با دقت عوارض ناشی از عمل رینوپلاستی را به حداقل می رساند . عوارض ناشی از عمل جراحی بینی به دو دسته تقسیم می شوند :

مشکلات تنفسی که عبارتند از :

 • چسبندگی داخل بینی
 • تنگ شدن سوراخ های بینی (بیمار نباید در مورد کوچک کردن پرده ها و یا سوراخ بینی به جراح اصرار کند .)
 • از عوارض وخیم جراحی بینی تنگی دریچه داخل بینی است و این عارضه در پی برداشتن بیش از حد بافت نرم و غضروف بینی ایجاد می شود.
 • باقی ماندن انحراف تیغه میانی بینی

عوارض جراحی پلاستیک بینی ( عوارض زیبایی بینی ) که عبارتند از :

 • در پی اصلاح نادرست انحراف تیغه میانی بینی انحراف گنبد استخوانی یا غضرفی بینی به وجود می آید .
 • امکان جدا شدن قسمت های استخوانی و غضرفی از یکدیگر وجود دارد .
 • امکان این وجود دارد که نوک بینی بیش از حد بالا برود .
 • ممکن است پره های بینی بیش از حد برداشت شود .
 • امکان این وجود دارد که نوک بینی بیش از حد باریک شود ، و نوک بینی افتاده به نظر برسد .
 • ممکن است به دلیل برداشت بیش از اندازه غضرف و قوز استخوان بینی حالت زینی شکل پیدا کند .
 • ممکن است نوک بینی بیش از حد بالا برود .
 • ممکن است به دنبال برداشت بیش از حد غضروف های پره های بینی با هدف جمع کردن نوک بینی، پره های بینی دچار فرورفتگی شوند .

***نکته

نکته ی حائز اهمیت در عمل رینوپلاستی و جراحی زیبایی بینی ، انتخاب جراح مناسب و متخصص حرفه ای است . و همچنین فرد بایستی برای انجام عمل رینوپلاستی سن مناسبی داشته باشد تا عوارض ناشی از عمل به حداقل برسد .

علت گرفتگی بینی بعد از رینوپلاستی چیست ؟

ممکن است بعد از انجام عمل رینوپلاستی بینی دچار انسداد و گرفتگی شود ، این موضوع در دو سه هفته اول طبیعی می باشد. این گرفتگیبه دلیل تورم مخاط بینی و تجمع Crust در سوراخ بینی رخ می دهد . شستشوی بینی با استفاده از نرمال سالین این مشکل را برطرف می کند .

با شستن بینی توسط نرمال سالین ترشحات خارج شده و التهاب و تورم مخاط بینی بهبود می یابد . همچنین در موارد خونریزی نیز می توان با نرمال سالین سرد خونریزی را کنترل کرد . همچنبن می توان با استفاده از کورتیکواستروییدهای موضعی میزان التهاب را کاهش داد و تورم مخاطی را بهبود بخشید .

۴۸استفاده از قطره فنیل افرین یا نفازولین از48 ساعت تا ۷۲ ساعت توصیه می شود ، ولی نه به طور مکرر . چرا که استفاده ی مکرر از فنیل افرین یا نفازولین موضعی به مخاط بینی آسیب می زند .

در برخی مواقع با وجود بهبود التهاب و تورم مخاط بینی، گرفتگی بینی در بیمار درمان نمی شود . بعد از عمل جراحی ممکن است ، بینی دچار انسداد شود .

برخی از علت های انسداد بینی عبارتند از:

 • ناکارآمدی والو خارجی بینی
 • هیپرتروفی (بزرگ شدگی) شاخک
 • چسبندگی های مخاطی
 • انحراف سپتوم بینی
 • تنگی و ناکارآمدی والو داخلی بینی

[/av_textblock]

[av_one_fourth first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”][/av_one_fourth]

[av_three_fourth min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”]
[av_blog blog_type=’posts’ categories=’619′ link=’category’ blog_style=’single-big’ columns=’3′ contents=’excerpt’ content_length=’excerpt_read_more’ preview_mode=’custom’ image_size=’shop_thumbnail’ items=’10’ offset=’0′ paginate=’yes’ conditional=”]
[/av_three_fourth]

[av_comments_list]

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط